Eight area residents were among 98 Arkansans Gov. Asa Hutchinson recently appointed to state boards, committees and courts.

Keith Medders of Crossett was appointed to the State Board of Embalmers, Funeral Directors, Cemeteries, and Burial Services. His term expires on July 1, 2025. Medders replaces Chuck Dearman of Monticello.

Danna Crook of Monticello was reappointed to the Universal Newborn Hearing, Screening, Tracking and Intervention Advisory Board. The term expires on January 14, 2025.

Greg Moyers of Portland was reappointed to the Arkansas Catfish Promotion Board. The term expires on June 30, 2023.

Randy York of Hermitage was appointed to the Bradley County Quorum Court, Justice of the Peace District 5. The term expires on December 31, 2022. He replaces Randy Rawls.

Amanda French of McGehee was appointed to Desha County Quorum Court, Justice of the Peace District 7. The term expires on December 31, 2022. She replaces Ronnie Norris.

Dr. Alan Wilson of Monticello was reappointed to the Arkansas Rural Medical Practice Student Loan and Scholarship Board. The term expires on January 14, 2025.

Sherman Rochell, Jr., of Star City was reappointed to the Criminal Detention Facility Review Committee District Eight. The term expires on March 22, 2025.

Jim Whitaker of McGehee was reappointed to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. The term expires on June 30, 2023.

Other appointments:

Suzanne Rhodes, Fayetteville, as Poet Laureate of the State of Arkansas. Term expires December 31, 2025. Replaces Jo Garot McDougall.

Erika Thomas, Conway, to the Arkansas State Board of Dental Examiners. Term expires on September 1, 2026. Reappointment.

Dr. Jeff Wisener, Rogers, to the Arkansas State Board of Dental Examiners. Term expires on September 1, 2026. Replaces Dr. Carl Plyler.

Dr. Joseph Long, Mountain Home, to the Arkansas State Board of Chiropractic Examiners. Term expires on June 9, 2026. Replaces J. Kent Moore.

Dr. Heidi Lightle, Little Rock, to the Universal Newborn Hearing, Screening, Tracking and Intervention Advisory Board. Term expires on January 14, 2025. Replaces Jennifer Rigsby.

Una Carroll, North Little Rock, to the Universal Newborn Hearing, Screening, Tracking and Intervention Advisory Board. Term expires on January 14, 2025. Reappointment.

Dr. Charles Bower, Springdale, to the Universal Newborn Hearing, Screening, Tracking and Intervention Advisory Board. Term expires on January 14, 2025. Reappointment.

Larry Patrick, Rogers, to the Benton County Quorum Court, Justice of the Peace District 1. Term expires on December 31, 2022. Replaces Mike McKenzie.

Deborah Pinkerton, Cedarville, to the Crawford County Quorum Court, Justice of the Peace District 1. Term expires on December 31, 2022. Replaces Jason Cox.

Lori Ann Benedict, Sturkie, to the Fulton County Quorum Court, Justice of the Peace District 2. Term expires on December 31, 2022. Replaces Roger Kinder.

Lisa Greathouse, Bismarck, to the Hot Spring County Quorum Court, Justice of the Peace District 10. Term expires on December 31, 2022. Replaces Randy Greathouse.

Brad Felton, Sage, to the Izard County Quorum Court, Justice of the Peace District 6. Term expires on December 31, 2022. Replaces Seth Engelhardt.

Terry Bolton, Taylor, to the Lafayette County Quorum Court, Justice of the Peace District 2. Term expires on December 31, 2022. Replaces Daulton Brewer.

Carl Bledsoe, Marianna, to the Lee County Quorum Court, Justice of the Peace District 3. Term expires on December 31, 2022. Replaces Charles Nash.

Joe Lewis, Blytheville, to the Mississippi County Quorum Court, Justice of the Peace District 3. Term expires on December 31, 2022. Replaces Jo Ann Henton.

Robert Davis, Cotton Plant, to the Woodruff County Quorum Court, Justice of the Peace District 4. Term expires on December 31, 2022. Replaces Homer Reeves.

Maureen Harrod, Heber Springs, as a Special County Judge in the County Court of Searcy, Arkansas, Case No. CO-19-1. Replaces Searcy County Judge Jim Harness, who has recused himself from the case.

Jamie Burr, Farmington, to the Arkansas Natural Resources Commission. Term expires on January 14, 2026. Replaces James Troy Gaston.

Cheryl Pool, Mountain View, to the Blue Ribbon Task Force to End Child Abuse. Term expires on December 31, 2022. New Task Force, per Act 920 of the Regular Session 2021.

Mischa Martin, Sherwood, to the Blue Ribbon Task Force to End Child Abuse. Term expires on December 31, 2022. New Task Force, per Act 920 of the Regular Session 2021.

Dr. Sufna John, Little Rock, to the Blue Ribbon Task Force to End Child Abuse. Term expires on December 31, 2022. New Task Force, per Act 920 of the Regular Session 2021.

Elizabeth Martin, Paragould, to the Blue Ribbon Task Force to End Child Abuse. Term expires on December 31, 2022. New Task Force, per Act 920 of the Regular Session 2021.

Jennifer Long, Little Rock, to the Blue Ribbon Task Force to End Child Abuse. Term expires on December 31, 2022. New Task Force, per Act 920 of the Regular Session 2021.

Deborah Mays, Siloam Springs, to the Blue Ribbon Task Force to End Child Abuse. Term expires on December 31, 2022. New Task Force, per Act 920 of the Regular Session 2021.

Nancy French, Evening Shade, to the Blue Ribbon Task Force to End Child Abuse. Term expires on December 31, 2022. New Task Force, per Act 920 of the Regular Session 2021.

Dr. Liza Murray, Cammack Village, to the Blue Ribbon Task Force to End Child Abuse. Term expires on December 31, 2022. New Task Force, per Act 920 of the Regular Session 2021.

Dr. Marisha DiCarlo, Little Rock, to the Blue Ribbon Task Force to End Child Abuse. Term expires on December 31, 2022. New Task Force, per Act 920 of the Regular Session 2021.

Dr. Holli Banks-Giles, Marion, to the Arkansas Rural Medical Practice Student Loan and Scholarship Board. Term expires on January 14, 2025. Replaces Chad Rogers.

Dr. Scott Dickson, Jonesboro, to the Arkansas Rural Medical Practice Student Loan and Scholarship Board. Term expires on January 14, 2025. Replaces Gary Sparks.

Brian Thomas, Benton, to the Arkansas Rural Medical Practice Student Loan and Scholarship Board. Term expires on January 14, 2025. Replaces Cam Patterson.

Dr. Amy Cahill, White Hall, to the Arkansas Rural Medical Practice Student Loan and Scholarship Board. Term expires on January 14, 2025. Reappointment.

Dean Susan S. Smyth, Little Rock, to the Arkansas Rural Medical Practice Student Loan and Scholarship Board. Term expires on January 14, 2025. Replaces Chris Westfall.

Robin Dreisigacker, Alexander, to the Arkansas Rural Medical Practice Student Loan and Scholarship Board. Term expires on January 14, 2025. Reappointment.

Greg Stubblefield, Little Rock, to the Arkansas Rural Medical Practice Student Loan and Scholarship Board. Term expires on January 14, 2025. Reappointment.

Van Morley, Gentry, to the Arkansas Milk Stabilization Board. Term expires on September 12, 2024. Replaces David Hendrix.

Ryan Anglin, Bentonville, to the Arkansas Milk Stabilization Board. Term expires on September 12, 2026. Reappointment.

Jonathan Vaught, Horatio, to the Arkansas Milk Stabilization Board. Term expires on September 12, 2025. Replaces Griffin Golleher.

Sandra Holt, Harrison, to the Criminal Detention Facility Review Committee District One. Term expires on March 22, 2025. Reappointment.

Sylvia Ross, Cherokee Village, to the Criminal Detention Facility Review Committee District Two. Term expires on March 22, 2025. Reappointment.

Charles Willis, Paragould, to the Criminal Detention Facility Review Committee District Three. Term expires on March 22, 2025. Reappointment.

Leo Cantu, Russellville, to the Criminal Detention Facility Review Committee District Four. Term expires on March 22, 2025. Replaces Phillip Lea.

Tyler Griffin, Wynne, to the Criminal Detention Facility Review Committee District Five. Term expires on March 22, 2025. Reappointment.

Jeffery Wilson, Brinkley, to the Criminal Detention Facility Review Committee District Five. Term expires on March 22, 2024. Replaces Ricky Lucas.

Sharon Casey, Malvern, to the Criminal Detention Facility Review Committee District Six. Term expires on March 22, 2025. Reappointment.

Dr. Vernon Glenn Lance, Nashville, to the Criminal Detention Facility Review Committee District Seven. Term expires on March 22, 2025. Reappointment.

Henry Struckman, Fulton, to the Red River Commission. Term expires on January 14, 2029. Replaces Warren Plyler.

Kenneth Grounds, Ashdown, to the Red River Commission. Term expires on January 14, 2026. Replaces Dwayne Raper.

Dan York, Foreman, to the Red River Compact Commission. Term expires on March 31, 2024. Replaces John Gibson.

Jerri Henley, Batesville, to the Advisory Council for the Education of the Gifted and Talented Children. Term expires on July 20, 2024. Reappointment.

Starla Gresham, Conway, to the Advisory Council for the Education of the Gifted and Talented Children. Term expires on July 20, 2024. Reappointment.

Robyn Dawson, Fort Smith, to the Advisory Council for the Education of the Gifted and Talented Children. Term expires on July 20, 2025. Replaces Rosilee Russell.

Michael Marter, Little Rock, to the Arkansas State Board of Registration for Foresters. Term expires on July 18, 2026. Replaces Mary Clapp.

Becky Keogh, Roland, to the Arkansas-Oklahoma Arkansas River Compact Commission. Term expires on February 1, 2024. Replaces Roy Reaves.

David Beck, White Hall, to the Arkansas Military Affairs Council. Term expires on January 10, 2027. New board.

Major General William Wofford, Conway, to the Arkansas Military Affairs Council. Term expires on January 10, 2027. New board.

Larry Wilson, Jacksonville, to the Arkansas Military Affairs Council. Term expires on January 10, 2027. New board.

Brad Hegeman, Conway, to the Arkansas Military Affairs Council. Term expires on January 10, 2027. New board.

Gene Hill, Camden, to the Arkansas Military Affairs Council. Term expires on January 10, 2027. New board.

Michael Barr, Fort Smith, to the Arkansas Military Affairs Council. Term expires on January 10, 2027. New board.

Timothy Allen, Fort Smith, to the Arkansas Military Affairs Council. Term expires on January 10, 2027. New board.

Michael Accordino, Magnolia, to the Arkansas Military Affairs Council. Term expires on January 10, 2027. New board.

Lela Smith, Jonesboro, to the State Kidney Disease Commission. Term expires on January 14, 2026. Replaces Mark Winslow.

Casandra Medlock, Morrilton, to the State Kidney Disease Commission. Term expires on January 14, 2026. Replaces Kathryn Pierce.

Randy Humphrey, Fouke, to the Garland Levee District Board of Directors. Term expires on October 1, 2027. Reappointment.

Kevin Huff, Texarkana, to the Garland Levee District Board of Directors. Term expires on October 1, 2027. Reappointment.

Shepherd Gage, Texarkana, to the Garland Levee District Board of Directors. Term expires on October 1, 2027. Reappointment.

Ann Brown, Texarkana, to the Garland Levee District Board of Directors. Term expires on October 1, 2027. Reappointment.

Wayne Wiggins, Jonesboro, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Term expires on June 30, 2023. Reappointment.

David Gairhan, Jonesboro, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Term expires on June 30, 2023. Reappointment.

Jeff Rutledge, Newport, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Term expires on June 30, 2023. Reappointment.

David Petter, Stuttgart, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Term expires on June 30, 2023. Replaces Marvin Hare.

David Heikes, Sherwood, to the Arkansas Catfish Promotion Board. Term expires on June 30, 2023. Reappointment.

Terry Kruse, McCrory, to the Arkansas Catfish Promotion Board. Term expires on June 30, 2023. Replaces Glen Flemming.

Robert McGowan, Bella Vista, to the Arkansas 911 Board. Term expires on July 24, 2023. Replaces Keith Edmonds.

Jamie Pafford-Gresham, Hope, to the Arkansas 911 Board. Term expires on July 24, 2023. Reappointment.

Chief Tommy Sizemore, Barling, to the Arkansas 911 Board. Term expires on July 24, 2023. Replaces Keith Edmonds.

Jana Brady, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques. Term expires on July 31, 2024. Reappointment.

Marjorie Rogers, Little Rock, to the Sex Offender Assessment Committee. Term expires on July 1, 2025. Replaces Patrick Benca.

Kimberly Dale, Paragould, to the Sex Offender Assessment Committee. Term expires on July 1, 2022. Reappointment.

Billy Joe Burris, Little Rock, to the Sex Offender Assessment Committee. Term expires on July 1, 2024. Reappointment.

Lori Kumpuris, Little Rock, to the Sex Offender Assessment Committee. Term expires on July 1, 2024. Reappointment.

Derrick Threadgill, North Little Rock, to the Sex Offender Assessment Committee. Term expires on July 1, 2022. Reappointment.

Dana Watson, Springdale, to the Sex Offender Assessment Committee. Term expires on July 1, 2024. Reappointment.

Jon Carroll, Moro, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Board. Term expires on July 1, 2023. Reappointment.

Tommy Young, Tuckerman, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Board. Term expires on July 1, 2023. Reappointment.

Terry Laster, Strong, to the Arkansas Beef Council. Term expires on March 30, 2023. Replaces Jeremy Miller.

Joshua Cureton, Cash, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Term expires on June 30, 2023. Reappointment.

Richard Helms, Arkadelphia, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Term expires on June 30, 2023. Reappointment.

Donald Morton, Des Arc, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Term expires on June 30, 2023. Reappointment.

Joe Thrash, Houston, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Term expires on June 30, 2023. Reappointment.