The 2016 campaign season officially got underway when candidates filed for offices for the March 1 preferential primary.

The Arkansas Legislature last month moved the primary from May to March so the state can participate in the so-called “SEC primary.”

The following candidates filed for county and municipal offices in Southeast Arkansas.

ASHLEY COUNTY

County Judge
Dennis F Holland, Sr.
Jim Hudson

Sheriff
David G. Johnson
Tommy Sturgeon

Tax Collector
Sherry Stanley

County Clerk
Christie Pippen Martin

Treasurer
Stacey Ricks Breshears

Circuit Clerk
Vickie Riley Stell

Assessor
Beth Rush
Sue Croswell Gwin

Coroner
David “Keith” Medders
Steve Hartshorn

Justice of the Peace
Corliss S McCain — District 1
James Lee Austin — District 1
Carlton “Buddy” Lawrence — District 2
Danny Wade Rice — District 3
Hiram R. Taylor — District 4
Bob Barnes — District 5
Jeff Langley — District 6
Rhonda Pippen — District 7
Ricky D. Sims — District 8
Bob Rush — District 9
Ronald D. Wheeler — District 10
Frank Rawls — District 11

Constable
Lawrence Watt — Millcreek Township
Frankie Tanksley — Egypt
Eric McCaughan — Carter Township
Steven Henry Hodge — Carter Township
Eric McCaughan — Carter Township
Heath Adam Breedlove — Carter Township
John W Martin — Extra Township
Ernie S. Ellis — Longview Township
Michael S Kennedy — Elon Township
Johnaton Burgess — White Township
Maxwell D Hill — Beech Creek Township
Albert Dale Caine — Banner Township

BRADLEY COUNTY

County Judge
Scott Taylor — Republican
Samuel Klay McKinney — Republican
Sam B. St. John — Republican
Don Burch — Republican

Sheriff & Collector
Herschel Tillman — Democrat

County Clerk
Karen H. Belin — Democrat

Circuit Clerk
Cindy Wagnon — Republican

Assessor
Krystle Hays — Republican

Treasurer
Diane Wesson — Republican

Coroner
Mark D. Huggins — Democrat

Justice of the Peace
Gwendolyn S. Bullard — District 1 — Democrat
Eddie Wayne Parnell, Sr. — District 2 — Republican
BK Pat Morman — District 3 — Republican
Jimmy Sledge — District 4 — Democrat
Mike Gorman — District 5 — Republican
Bobby Hargrave — District 6 — Republican
James G. (Jim) Anders — District 7 — Republican
Alton Ray Richard — District 8 — Democrat
Randall VanDerZwalm — District 9 — Democrat

Constable
Roy Delassus — Pennington Township — Democrat
Ronald L. Wheeler — Washington Township — Democrat
Sim McCoy — Pennington Township — Democrat

CHICOT COUNTY

Mack Ball, Jr. — County Judge — Democrat
Ronald Nichols — Sheriff — Democrat
Gail Seamans — Collector — Democrat
Pam Donaldson — County Clerk — Democrat
Josephine Taylor-Griffin — Circuit Clerk — Democrat
Joni Cannatella — Treasurer — Democrat
Joe Dan Yee — Assessor — Democrat
Skyler King — Coroner — Democrat

Justice of the Peace
Theodore Brown — District 1 — Democrat
Jerry Melton — District 2 — Democrat
Michael Mencer — District 3 — Democrat
Jeraldine Tucker — District 4 — Democrat
Melvin Carpenter — District 5 — Democrat
Mark Pieroni — District 6 — Democrat
Ralph Jones — District 7 — Democrat
Randall Tuggle  — District 7 — Republican
Avery Turner — District 8 — Democrat
Terri Austin McCullough, PhD — District 9 — Democrat

Constable
Reginald Dixon — Carlton Township — Democrat
James “Boots” Thomas — Bowie Township — Democrat
Lawrence “Shank” Webster — Planters Township — Democrat

DESHA COUNTY

County Judge
Roy Rodgers — Democrat

Sheriff
Larry Allen — Democrat
Jimmy Lee Jones — Democrat

Collector
Vaughta Glover — Democrat

County Clerk
Valerie Donaldson — Democrat

Circuit Clerk
Kristen Christmas — Democrat

Assessor
Gaye T. Brown — Democrat
Pamela Blissitt — Independent

Treasurer
Pam Stallings — Democrat

Coroner
Joe Wilkin — Democrat

Justice of the Peace
Joe James — District 1 — Democrat
G. Lynn Weatherford — District 2 — Democrat
Patricia Watkins — District 3 — Democrat
Gene Wesser — District 4 — Democrat
Charles E. Denver — District 5 — Democrat
Richard C. Smith — District 6 — Democrat
Ronald Edward Norris — District 7 — Republican
Teresa Polite — District 8 — Democrat
Donald R. Wesson — District 8 — Democrat
Doc Bilberry — District 9 — Independent

Levy Board
Greg Simpson — Democrat

Constable
Edgar W. Stain — Randolph Township — Democrat

DREW COUNTY

County Judge
Robert Akin — Independent

Sheriff
Mark Gober — Democrat
Jerald Clarke — Independent

Collector
Tonya Loveless — Independent

County Clerk
Lyna Gulledge — Democrat

Circuit Clerk
Beverly Burks — Democrat

Assessor
Cheri Adcock — Republican

Treasurer
Charles Searcy — Republican

Justice of the Peace
Orlando Jones — District 1 — Republican
Steve Morrison — District 2 — Republican
Roger Harris — District 3 — Democrat
Carole Bulloch — District 4 — Democrat
Tommy Gray — District 5 — Democrat
Chris Barnett — District 6 — Democrat
Patty Mitchell — District 7 — Democrat
Frank Appleberry — District 8 — Democrat
Renee Knowles — District 9 — Democrat

Coroner
Charles F. Dearman, Jr.

Surveyor
Wesley Fletcher — Republican

Constable
John Beatty — Collins Township — Republican
James Slaughter — Saline Township — Democrat
Bill Horn — Crook Township — Democrat
Scott Chapman — Veasey Township — Republican
Casey Walker — Springhill Township — Republican
Tim Nichols  — Marion Township — Democrat
Eric Chisom — Marion Township — Republican
Michael Frisby — Cominto Township — Republican

MONTICELLO

Alderman
Cedric Leonard Ward 1, Position 1 — Democrat
Al Peer — Ward 1, Position 2 — Democrat
Carolyn Brown — Ward 2, Position 1 — Democrat
Robert T. (Tommy) Newman — Ward 2, Position 1 — Democrat
Claudia Hartness — Ward 2, Position 2 — Democrat
Stephanie Hill — Ward 2, Position 2 — Democrat
Raymond Hubbard — Ward 3, Position 1 — Democrat
Michael James — Ward 3, Position 1 — Democrat
Joe Meeks — Ward 3, Position 2 — Democrat
Beverly Hudson — Ward 4, Position 1 — Democrat
Tim D. Chase — Ward 4, Position 2 — Democrat
Pat Mitchell — Ward 4, Position 2 — Democrat

WILMAR

Recorder/Treasurer
Amanda Orr — Democrat

Alderman
Deborah West — Ward 1, Position 1 — Democrat
Charles Saffold — Ward 1, Position 2 — Democrat
Toni Perry — Ward 2, Position 1 — Democrat
Marvin Hopson, Sr. — Ward 2, Position 2 — Democrat

Lincoln County

County Judge — Harry Densmore — Independent
Sheriff — Leonard Hogg — Democrat
County Clerk — Stephanie James — Democrat
Circuit Clerk — Cindy Glover — Circuit Clerk
Assessor — Amy Harrison — Independent
Collector — Melissa Bumpass — Independent
Treasurer — Lisa McGehee — Democrat
Surveyor — Robert C. Wynn — Republican
Coroner — James Hawkins — Democrat
Kip Dutton — JP, District 1 — Democrat
David Rochell — JP, District 2 — Democrat
Brad Henley — JP, District 3 — Democrat
Bradley King — JP, District 3 — Democrat
Paul Carter — JP, District 4 — Democrat
Drew Steed — JP, District 5 — Democrat
James E. Branson — JP, District 6 —Democrat
Burl D. Robertson — JP, District 8 — Democrat
Lee Spikes — JP, District 9 — Democrat
Kip Dutton — Constable-Owen Township — Democrat
LE Branson Jr. — Constable-Wells Bayou —Democrat
Jerry Bates — Constable-Cane Creek — Democrat
Jonathan Blake — Constable-Long Pine — Democrat
Thomas Smith — Constable-Smith Township — Write-In