The Lake Village police chief and a Lake Village woman were among Gov. Asa Hutchinson’s 26 appointments to state boards and commissions that were announced Friday.

Lake Village Police Chief Percy Wilburn was reappointed to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. The appointment expires on Jan. 14, 2023.

Laurie Black, of Lake Village, was reappointed to the Keep Arkansas Beautiful Commission. The appointment expires on Jan. 14, 2022.

Other appointments include:

Steve Lux, of Hot Springs Village, to the Arkansas Economic Development Council. The appointment expires on Jan. 14, 2020. He replaces John Lipton.

Al Heringer, of Jonesboro, to the Arkansas Economic Development Council. The appointment expires on Jan. 14, 2020. He replaces Thomas Kirk

Jerry Riley, of Pine Bluff, to the Parole Board. The appointment expires on Jan. 14, 2023. Riley replaces Richard Brown.

Jesse Turner, of Pine Bluff, to the Board of Visitors for the University of Arkansas at Pine Bluff. The appointment expires on Jan. 14, 2023. He replaces Robert Dill.

Kay Lawrence, of Pine Bluff, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. The appointment expires on Jan. 15, 2019. She replaces Samantha Johnson.

Marcus Lamberth, of Batesville, to the Arkansas Racing Commission. The reappointment expires Jan. 14, 2021.

Sylvester Smith, of North Little Rock, to the Arkansas State Claims Commission. The appointment expires Jan. 14, 2021. He replaces Richard Mays.

Johnny Hudson, of Little Rock, to the Board of Trustees of Henderson State University. The appointment expires Jan. 14, 2023. He replaces Carol Atkinson.

Rod Soubers, of Mountain Home, to the Arkansas History Commission. The appointment expires Jan. 14, 2023. He replaces Ruth Anne Hawkins.

Lt. Stacie Rhoads, of Bigelow, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. The reappointment expires on Jan. 14, 2023.

Quin Baber, of Benton, to the Arkansas Geological Survey. The reappointment on expires Jan. 14, 2023.

Dr. Delia Haak, of Gentry, to the Arkansas Forestry Commission. The appointment expires on Jan. 14, 2025. Replaces Allen Morgan.

Christopher Palmer,of  Little Rock, to the Alcoholic Beverage Control Board. The appointment expires on Jan. 14, 2022. Replaces Martin Silverfield.

Dr. David Staggs, of Searcy, to the Arkansas State Medical Board. The reappointment expires December 31, 2021. He replaces Dr. Jim Citty.

Marie Holder, of Little Rock, to the Arkansas State Medical Board. The reappointment expires on December 31, 2021. She replaces Richard Pace.

Thomas May, of Danville, to the Arkansas Deaf and Hearing Impaired Telecommunications Services Corporation Board of Directors. The reappointment expires on June 1, 2018. He replaces John Strode.

Lawrence Bearden, of Smackover, to the Board of Trustees of Southern Arkansas University. The reappointment expires on Jan. 14, 2021.

Everett Elam, of Little Rock, to the Board of Trustees of the Arkansas School for the Blind and the Arkansas School for the Deaf. The reappointment expires on Jan. 14, 2021.

Lisa Lake, of Little Rock, to the Arkansas Deaf and Hearing Impaired Telecommunications Services Corporation Board of Directors. The appointment expires June 1, 2018. She replaces David Avery.

Deborah Mays, of Siloam Springs, to the Arkansas Early Childhood Commission. The reappointment expires on June 30, 2018. She replaces Patricia Lucas.

William Benton, of Heber Springs, to the Arkansas State Police Commission. The reappointment expires on Jan. 14, 2023.

Bruce Leggitt, of Greenbrier, to the Arkansas Natural Resources Commission. The reappointment expires on Jan. 14, 2023. He replaces David Feilke.

James Shamburger Jr., of Hot Springs, to the State Parks, Recreation and Travel Commission. The reappointment expires on Jan. 14, 2022.

Deana Osment, of Jonesboro, to the Arkansas Economic Development Council. The appointment expires on Jan. 14, 2020. She replaces Shelby Moore.